Pamiec komputera


Pamiec komputera

Urządzenia z zakresu technologii informacyjnej: Pamiec komputera

Jednym z pojęć stricte związanych z aspektem sprzętu komputerowego, który z kolei zaliczany jest d technologii nowoczesnych i współcześnie mocno zakorzenionych już na rynku okazuje się być pamięć komputerowa. Jest to typ urządzenia technicznego, jaki ma na celu umożliwienie przechowywania w komfortowy sposób wszelkich niezbędnym nam informacji, konkretnych danych oraz programów. Można mówić w tym aspekcie o wyszczególnieniu systemu operacyjnego czy też wielorakich aplikacji. Jako pamięć komputerową rozumie się także pamięć operacyjną. W zakresie pamięci komputerowej stanowiącej nadrzędny temat tego tekstu wyszczególnia się wielorakie jej cechy.

Do nich zalicza się chociażby ulotność. Wydziela się pamięci ulotne czyli takie, jakie bazują na przechowywaniu i magazynowaniu konkretnych danych ale tylko na czas włączenia ich zasilania, jak także pamięci nieulotne czyli takie, które zatrzymują dane nawet gdy wyłączone zostanie ich zasilanie. Jeszcze inna cecha to opcja zapisywania oraz odczytywania zapisu. W tym przypadku wydziela się wielorakie modele pamięci komputerowych, w tym te wyłącznie do odczytu, a także wielokrotnego bądź jednokrotnego zapisu, wymagające kasowania przed kolejnym zapisem informacji oraz danych, bądź nie wiążące się z takimi wymogami. Z pojęciem pamięci komputerowej łączy się też aspekt doboru odpowiedniego nośnika, a w tym wydziela się nośniki typu papierowe, polimerowe, magnetooptyczne, z opóźniającą linią, magnetyczne, optyczne czy układy scalone a więc pamięci półprzewodnikowe.

Specyficzne i silnie zróżnicowane jest także to, jakie miejsce konkretnie pamięć komputerowa zajmuje w danym komputerze. Można mówić na tej podstawie o rejestrach procesora, pamięci cache czyli podręcznej, pamięci roboczej podzespołów, pamięci operacyjnej w tym RAM, pamięci zewnętrznej typu USB. Ze względu na sposób docierania do informacji i danych na pamięci komputerowej wydziela się jeszcze jeden, osobny podział w tym na pamięć asocjacyjną czyli skojarzeniową, pamięć cykliczną czyli z dostępem szeregowym, pamięć wielopoziomową oraz o dostępie swobodnym.

ubezpieczenie oc najtańsze
- autor artykułu